Informācija projekta dalībniekiem

“Sēļu Kluba Avīzes” izbraukuma semināri

 Šajā vasarā organizējam divus radošos izbraukuma seminārus. Semināri aptver trīs „Sēlijas salas”: esošās Dvietē un Eglainē, un mūsu jauno Salu – „Vecā Stendera dārgumu salu” bijušajā Sunākstes mācītājmuižā-Vārnavas „Ģedertos”.

Bijušās Sunākstes mācītājmuižas apkārtnes kārtības uzturēšanu un atdzīvināšanu uzņēmušās Viesītes un Sunākstes pašvaldības sadarbībā ar Stendera biedrību, kas izstrādā un pakāpeniski attīsta ideju par Sunākstes mācītājmuižas teritoriju kā publiski nozīmīgu kultūrvēsturisku garīguma centru lauku vidē. Vecā Stendera vārds Gothards, kas latviskojumā ir Ģederts, devis vārdu arī šai vietai tagadējā Vārnavā – Ģederti.

Seminārs Sunākstes mācītājmuižā- Vārnavas „Ģedertos”- 17. augustā

veltīts Vecā Stendera 305 gadu atcerei

9.00 Organizēts autobuss izbrauc no Viesītes Kultūras pils uz Sunākstes baznīcu.

9.30 Sēlijas karoga uzvilkšana mastā pie Sunākstes baznīcas. Stenderu dzimtas kapu kalns, Vecā Stendera laicīgās dzejas mantojums, dzeju lasa Maija Mačeka.

  Iepazīšanās ekskursija pa Sunākstes mācītājmuižas teritoriju.

Nodarbības mācītājmuižas teritorijā (pie baznīcas, kapu kalnā, mācītājmuižas parkā) :  

         Vecā Stendera vizuālie teksti (dzejoļi, teicieni), kaligrammu jeb vizuālo dzejoļu veidošana, zīmēšana, gleznošana ( pēc izvēles).

Šāda tipa dzejoļi tika rakstīti jau 3.gs. pirms mūsu ēras. Piemēram, sengrieķu dzejnieks Rodas Sīmijs rakstīja vizuālos dzejoļus, kuri veidoja olas, āvas vai spārnu attēlu, savukārt viduslaiku mūki savus vizuālos dzejoļus rakstīja tā, lai veidotos krusts vai astoņstaru zvaigzne. Īpaši iecienīti šie dzejoļi bija baroka laikā, 17.gadsimtā, piemēram, dzejnieks Džordžs Herberts (1593-1633) rakstīja šāda tipa dzejoļus. 20.gadsimtā vizuālos dzejoļu savu ideju paušanai izmantoja futūrisma virziena pārstāvji.

Description: C:\Users\Ilma.S\Desktop\Vizuālie dzejoļi\dzejolis.jpg

11.45 Izbraukšana uz Sunāksti. Piedalīšanās Z. Sapieša tēlniecības darba “Sibīrijas krusti” atklāšanas pasākumā. Piemiņas zīme Vecā Stendera 300 gadu atcerei Sunākstē.

13.30 Kafijas pauze. Sarunas par Veco Stenderu un Sunāksti Sunākstes baznīcā, vada Sunākstes novadpētnieks Andris Šinke.

14.30 Semināra noslēgums, semināra darbu izstāde Sunākstes baznīcā.
15.00 Izbraukšana no Sunākstes baznīcas uz Viesīti.

15.30 Viesīte, muzejs – Paula Stradiņa skola. Vecā Stendera klase. Ekspozīcijas apskate.

Ja Vecā Stendera mūža devums un atcere jums šķiet nozīmīga un ir vēlēšanās interesanti pavadīt šo sestdienu, aicinām pievienoties. Informācija mūsu mājas lapā www.seluklubs.lv.

 Dalību seminārā vēlams iepriekš pieteikt, rakstot uz e-pastu ilma.svilane@inbox.lv , vai pa tālr. 27 071 996.

Sēļu kluba biedriem izbraukums uz semināru – bez maksas!

Lai mums jauka un izdevusies šī Sēlijas vasara!

Projektu daļēji finansiāli atbalsta Viesītes novada pašvaldība un Lauku partnerība Sēlija