Kalendārs
decembris 2024 Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Sēlijas pilskalni
Kaupres pilskalns
Kaupres pilskalns ierīkots Daugavas Ābeļu salas pašā ziemeļu galā, šķērsām pār salu uzberot 2 vaļņus, no kuriem lielākais ir 3m augsts, un starp tiem izrokot grāvi. Ārējā valnī ir jūtams kaļķu javā likts radžu mūrējums, kas varētu liecināt par pilskalna vēlu datējumu. To apliecina arī dažas pilskalnā atrastas ar podnieka ripu darinātās trauku lauskas. Tomēr netālais Asotes pilskalns, vairāki sēļu un latgaļu kapulauki ka pašā Ābeļu salā pilskalna tuvumā, kā arī līdzās esošajos Ogliniekos, Daugavas labajā krastā un Ābeļu skolas teritorijā kreisajā krastā varētu liecināt arī par Kaupres pilskalna agrāku datējumu. Pēc nostāstiem kalnā apraktas lielas bagātības, tāpēc tas sarakts ar tagad aizaugušām mantraču bedrēm. Kaupres pilskalna novietojums upes salā, nocietinājumu veids un īpaši mūrējuma paliekas nav raksturīgas tradicionālajiem Latvijas pilskalniem.
Mūsdienās Kaupres pilskalns ir iecienīta tūristu un zvejnieku naktsmītnes vieta, jo atrodas tuvu pilsētai, un iespējams baudīt dabu un klusumu uz salas ģimenes vai draugu lokā.
Labprāt vasarās arī plostnieki to izmanto par naktsmītni.
Ziemā, ja aizsalst Daugava, Ābeļu skolas skolēni izmanto cieto ceļu, lai apbrauktu salu, kuras apkārtmērs ir apmēram 10 km un apciemotu Kaupres pilskalnu.
Ābeļu skolas novadpētnieki
Mūsu ceļojums Sēlijas pilskalnu – Stupeļu un Strobuku – kopā sasaukšanā.
Lai daudzinātu Baltu vienības dienu, iedzīvotāji Latvijā, Lietuvā un visā pasaulē 22. septembrī iesaistījās Baltu Vienības uguns sasaukšanā un aizdedzināja ugunskurus pilskalnos, svētkalnos un citās ar baltu vēsturi saistītās vietās. Mēs, neretieši, atsaucāmies Sēļu kluba aicinājumam šogad Baltu vienības dienu godinot sasaukt kopā Sēlijas pilskalnus.
Neretas novadā 2015.gada 22.septembra pievakarē (plkst.1600) neliela grupiņa interesentu – Neretas novada domes Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja Žanna Miezīte, Neretas novada bibliotēku speciāliste Regīna Kviese, Agnese Rutka, mūzikas skolotāja Sintija Leimane un viņas divus gadus vecais dēliņš Miķelis un Lidija Ozoliņa apceļoja un apskatīja divus pilskalnus – Viesītes novadā Rites pagastā esošo Stupeļu pilskalnu un Neretas novadā Pilskalnes pagastā – Strobuku pilskalnu. Abi šie pilskalni sevī glabā vēsturiskas liecības par 9. – 13. gs. notikumiem un cilvēkiem.
Stupeļu pilskalns ir viens no Sēlijas lielākajiem pilskalniem. Uzkāpjot tā pakājē, uz leju paveras vietām stāvākas, vietām lēzenākas nogāzes. Pilskalns ir diezgan apaudzis ar kokiem un krūmiem, bet vēl joprojām pie tā lepni “guļ” neliels akmens ar uzrakstu “Stupeļu pilskalns.” Pavisam netālu aiz pilskalna slēpjas vēl kāds akmens, bet tā izmēri ir krietni vien lielāki un varenāki. Tā garums ir 6,80 m, platums 4,90 m, augstums 2,75 m, apkārtmērs 20,70 m. Uzkāpjot uz šī akmens, pasākuma dalībnieki kopīgi nodziedāja latviešu tautasdziesmas, pieskandinot laukus un mežu. Neizpalika arī neparastu meža velšu atrašana – sēnes, kuras bija saaugušas viena uz otras.
Spriežam, ka uz Stupeļu pilskalna mūsuprāt lielākā akmens varētu pat danci uzgriezt. Tā garums ir 6,80 m, platums 4,90 m, augstums 2,75 m, apkārtmērs 20,70 m. Taču vakars tuvojas un mums jādodas uz nākamo – Strobuku pilskalnu.
Stupeļu pilskalnā esam pavadījuši gandrīz divas stundas. Tagad jāsteidzas, jo Pilskalnes Strobuku pilskalnā paredzēts kurināt ugunskuru un cept desiņas. Ceram, ka tur mums pievienosies arī vairāki pilskalnieši, jo Pilskalnes pagasta pārvalde parūpējusies par ugunskuru un malku tam. Izpļāvuši laukumu pilskalna pakājē gan ugunskuram, gan mūsu aktivitātēm. Savukārt es izsūtīju aicinājumus uz pasākumu visiem saviem draugiem portālā Draugiem.lv un arī uz visām man pieejamām e-pasta adresēm. Bet Neretas novada sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Rutka aicinājumu piedalīties pasākumā ievietoja Neretas novada mājas lapā.
Ceļojuma apraksta un foto autore Lidija Ozoliņa
Eglaines pamatskolas 5.-7.klases Lašu pilskalnā
22.septembris – Baltu vienības diena. Baltu vienības dienu atzīmē par godu Saules kaujai, kad 1236. gadā žemaiši un zemgaļi sakāva Zobenbrāļu ordeņa karaspēku.
Šajā dienā Sēļu klubs aicināja uz akciju Pilskalnu sasaukšanās. Eglaines pamatskolas pirmskolas un 5.-7.klašu skolēni devās pārgājienā uz Lašu pilskalnu, lai sasauktos ar citiem akcijas dalībniekiem.
Eglainieši sazvanījās un sasveicinājās ar Rites pamatskolas skolēniem un skolotājiem, kuri šajā laikā atradās Saukas pilskalnā – Dievkalniņā. Pēc neilga brīža Lašu pilskalnā ieradās Ilūkstes Saudraudzības vidusskolas grupa.
Pirmsskolas bērni iepazinās ar apkārtnes dabu un klausījās teikas un nostāstus par Lašu pilskalnu.
Pamatskolas skolēnus muzeja vadītāja L.Petuhova iepazīstināja ar Tīzenhauzenu muižas vēsturi, latviešu valodas skolotāja L. Šeršņova un vēstures skolotāja E. Linkeviča pastāstīja par baltu vēsturi un Saules kauju. Skolēni piedalījās dažādās aktivitātēs un cienājās ar krāsainajiem rudens āboliem.
Ilūkstes Sadraudzības vidusskola Lašu pilskalnā
Apmeklējām Lašu pilskalnu Baltu vienotības dienā
Šī gada 22. septembrī Ilūkstes Sadraudzības vidusskolas 6. un 7. klases skolēni kopā ar skolotājām Judīti Bucenieci un Zinaīdu Ķederi, atsaucoties Sēļu kluba aicinājumam par “Sēļu pilskalnu sasaukšanos”, ieradās Lašu pilskalnā, lai atcerētos baltu vienotības nozīmi 1236. gada 22. septembrī, kad lietuvieši un zemgaļi apvienojās, lai sakautu Zobenbrāļu ordeni Saules kaujā.
Kaut arī šī nozīmīgā atceres diena bija mākoņaina un pat lietaina, tā nemazināja mūsu sparu uzkāpt seno sēļu pilskalnā, atcerēties pilskalna iespējamo tapšanas gaitu un Tīzenhauzenu muižas vēsturi, sastapt savus draugus no Eglaines pamatskolas, no līdzpaņemtajiem āboliem veidot uzrakstu “Balti”, nolikt ziedus pilskalna centrā, raidīt rudenīgajā gaisā saucienu “Mēs esam kopā ar jums,varonīgie zemgaļi un lietuvieši!”, kā arī piedalīties dažādās aktivitātēs, cienāties ar sārtajiem āboliem, priecājoties par rudens dabas daudzkrāsainību.
Rites pamatskolas skolēni Saukas pagasta Dievkalniņā
2014.gada 22.septembrī
22.septembrī Rites pamatskolas 1.-5.klašu skolēni, atsaucoties biedrības Sēļu klubs aicinājumam, piedalījās akcijā Pilskalnu sasaukšanās. Par savu sasaukšanās vietu izvēlējāmies Saukas pilskalnu jeb Dievkalniņu. Lai gan līņāja lietus, pasākuma dalībnieki noklausījušies leģendu par Dievkalniņa rašanos, pieskandināja tā virsotni ar tautas dziesmām, kurās pieminēts vārds „kalns”. Izskanot pēdējiem dziesmas vārdiem, telefoniski sazinājāmies ar citiem pasākuma dalībniekiem – draudzīgs: „Sveiki, sveiki, sveiki!” tika saņemts no Ilūkstes pilskalna, kam pretī sūtījām skanīgu: „Labdien!” no Dievkalniņa.
Paldies pasākuma organizatoriem par jauko ideju, pasākuma dalībniekiem par atsaucību, optimismu un skanīgām balsīm!