Lielzalves muiža

Lūdzam palīdzēt sakopt Zalves lielāko un vēsturiski nozīmīgāko ēku un tās apkārtni pēc ziemas, lai tā atkal priecē pašus un aicina ceļiniekus apmeklēt vienu no Sēlijas pilīm! Jā, tā nav atjaunota un spoža,

bet ir ceļā -lēnā un grūtā- uz atdzimšanu!

Ziemassvētki Lielzalves muižā jau piekto gadu!

13.novembris – zalvieša, Sēlijas dzejnieka Imanta Auziņa (1937-2013) dzimšanas dienas atcere

11.novembris Lielzalves muižā – Lāčplēša diena

afiša_rudens lapu talka_2023

https://failiem.lv/f/hxgwxs7skc

Lielzalves muiža

Vasaras mūzika stārķu ceļam! 

Koncerts veltīts aizejošajai vasarai un visiem, kas pošas ceļam,- kā gājputni aizlido no savas ligzdas, lai iepazītu ceļojuma laimi un grūtumu, ar sirdi jūtot savu māju un ligzdas pievilkšanas spēku.
Pasākumu organizē Zalves iedzīvotāju grupa ar Aizkraukles novada pašvaldībā iesniegta projekta  finansiālu atbalstu un sadarbībā ar Sēļu klubu.
1. jūlijs – Zalves skolas diena!
Līdz 2. jūlijam Lielzalves muižā skatāma arī biedrības “Nirica” lielformāta fotogrāfiju izstāde “MANA ZVAIGZNE – ĢIMENE”.
Foto autors: Kaspars Siliņš.
NERETAS APVIENĪBA UN LIELZALVES MUIŽA SVIN SVĒTKUS!

10. JŪNIJĀ plkst.12.oo LIELZALVES MUIŽĀ

skanēs Kokneses folkloras kopas “Urgas” koncerts. Atklāsim zalvietes Birutas Daņiļevičas rokdarbu izstādi, kas kuplinās svētku programmu. Visi tiekat laipni aicināti un gaidīti!

Lielzalves muiža – zelta dzīpars Neretas apvienības villainē! Mēs visi to savērpjam no saviem talantiem, un tas mūs dara bagātus!
Projektu finansiāli atbalsta Aizkraukles novada pašvaldība.

Lielzalves muižā viesojās ReTV raidījums “Mājā un sētā”, lai Latvijai parādītu Edgara Mireka lauksaimniecības tehnikas modeļu izstādi:

https://fb.watch/kgQoKuxir4/

afiša_Edgara izstāde

Lielzalves muiža atdzimšanas ceļā

2023. gads

Pasākumi Lielzalves muižā

  • Lielo dienu sagaidot, aicinām piedalīties Lieldienu puzuru gatavošanas talkā. Tiekamies  Rožu zālē pirmdien, 20.martā no plkst. 11.00.
  • Papīra modeļu izstādes  “Sapnis par savu saimniecību” atklāšana Lielzalves muižas Rožu zālē         8. aprīlī plkst. 12.00. Izstāde būs skatāma līdz 5.maijam, iepriekš piesakoties pa tel. 2707 1996 vai 2870 9378.
  • Lielzalves muižas parka pavasara sakopšanas talka ar pikniku – 29. aprīlī no 9.00 līdz 14.00. Līdzi jāņem darba rīki lapu savākšanai.
  1. gada aprīļa talkā Zalves parkā Sēļu kluba dalībnieki ieraudzīja slēgto, pamesto un izdemolēto Zalves pamatskolas ēku, kas pirms 100 gadiem vēl bija Lielzalves muižas grāfu Šuvalovu medību pils. Lai arī ne grezna, tomēr pils, kurā ik uz soļa redzamas seno gadsimtu liecības. Pirmā muižas kungu māja, celta 1676.gadā, bijusi Livonijas ordeņa vācu bruņinieku pils. Katrs gadsimts iebūvējis muižas celtnē sava laikmeta arhitektūras elementus, kas tapuši Efernu, Pletenbergu, Brakelu, Korfu, Šuvalovu un mūsu pirmās brīvvalsts laikos. Dzīva vēstures grāmata, ko 20. gadsimta ēkas saimnieki pūlējušies iznīcināt, cik vien varēdami.

Ja esat kultūrvēstures cienītājs un sapratējs, Lielzalves muižas atdzimšanas stāsts ir priekš Jums! Ja gribat redzēt mirdzošu pili, brauciet garām un dodieties uz Rundāli. Šo muižu pēdējie īpašnieki bijuši  Šuvalovi, kurus vēsturnieki bieži vien nevarējuši atšķirt. Rundāles muižas vecais  īpašnieks Andrejs Šuvalovs sadalījis mantojumu dēliem: vecākajam dēlam Pjotram novēlēta Rundāle, bet Lielzalves, Daudzevas un Neretas muižas mantojis jaunākais dēls Pāvels Andrejevičs Šuvalovs.  Savukārt, kad Pāvels Šuvalovs nomiris, īpašumu mantojis un pārvaldījis līdz agrārajai reformai 1920. gadā viņa dēls Aleksandrs Pavlovičs Šuvalovs.

Lielzalves muiža  (ne pirmo reizi) atkal cīnās par savu pastāvēšanu, bet šoreiz par to, lai saglabātu vēsturisku ēku Sēlijas laukiem un Zalves ciemam. Ja esat ceļotājs, varat palīdzēt, pieņemot īpašo muižas piedāvājumu tūristiem – kopā ar mums piedalīties kādas pils senās sienas vai pamatu attīrīšanā, sakopšanā un pārrunās par pils leģendām, kas nav tikai leģendas.

Ieradušies pie mums, Jūs apmeklēsiet ne tikai tā brīža izstādes un ekspozīcijas par Zalves skolas un muižas vēsturi, bet arī īstu 20. gadsimta skolas klasi, dzejnieka Imanta Auziņa piemiņas istabu, citas telpas un seno muižas parku ar jauniem vizuāliem objektiem. Te nav muzejs,- TE VISS IR ĪSTS!

Apmeklējums jāpiesaka vismaz dienu iepriekš pa tel. 27071996 vai 28709378.

Samaksa par 2-3 te pavadītām stundām – ziedojums bijušās pils glābšanas darbiem.

Vietu skaits ierobežots!

Aicinām arī uz mūsu pasākumiem:

  •  Lieldienu puzuru gatavošanas talkā. Tiekamies Lielzalves muižas Rožu zālē pirmdien, 20.martā no plkst. 11.00.
  • Papīra modeļu izstādes  “Sapnis par savu saimniecību” atklāšana Lielzalves muižas Rožu zālē         8. aprīlī plkst. 12.00.
  • Lielzalves muižas parka pavasara sakopšanas talka ar pikniku – 29. aprīlī no 9.00 līdz 14.00

……………………………………………………………….-10.jūnijs

Zalves skolas diena  un Imantdiena Zalvē – 1. jūlijā.

Vasaras mūzika stārķu ceļam – 19. augustā.

Rudens izstāde  “Meistarstiķis” – oktobrī.

Lielzalves muižas Ziemassvētku eglīte – 26. decembrī.

Par mūsu projektiem un notikumiem Lielzalves muižā var lasīt :

https://seluklubs.lv

https://www.facebook.com/seluklubs

https://www.facebook.com/groups/466121484540696

   

Lielzalves muižas kungu māja ir Aizkraukles novada un Neretas apvienības īpašums, kas pēc Patapinājuma līguma kopš 2019. gada atrodas biedrības Sēļu klubs bezatlīdzības lietošanā un tiek apsaimniekota ar mērķi to saglabāt kā Sēlijas kultūrvēstures pieminekli.

Muižas kungu māja jeb Lielzalves muižas medību pils ir daļēji pieejama sabiedrībai. Turpinās darbs, lai uzlabotu ēkas tehnisko stāvokli un precizētu esošās arhitektūras un kultūrvēstures vērtības.

Ēkā atrodas un ir apskatāma dzejnieka Imanta Auziņa piemiņas istaba, Zalves pagasta novadpētniecības un Zalves skolas vēstures ekspozīcijas, saglabāta viena bijušās skolas klase, izveidota muižas lasītava, izstāžu zāle, Rožu zāle publiskiem pasākumiem, biedrības sapulču zāle un rakstāmkabinets, neliela Dabas darbnīca, Pasaku teātris nodarbībām bērniem. Ēkā un īpaši izveidotā ekspozīcijā par muižas vēsturi skatāmi atrastie artefakti par muižas kungu mājas pastāvēšanas dažādiem periodiem, sākot no 17.gadsimta. Te glabājas pareizticīgo relikvija – kiots ar senslāvu sakrālu tekstu, kas atradies muižas kapelā un vēl nav pētīts un datēts. Izpēte plānota  arī ēkas pagrabos, kur saglabājusies aizbērta eja.

Bijusī medību pils un Zalves skola apskatāma, iepriekš piesakoties, vai Sēļu kluba rīkoto pasākumu laikā, piemēram, parka sakopšanas talkās, tradicionālajā Zalves skolas dienā 1.-3.jūlijā, izstāžu atklāšanas dienās, izgaismota muižas Ziemassvētkos un Valsts svētkos,  kā arī atvērta citos pasākumos.

https://seluklubs.lv/?page_id=83

https://www.facebook.com/ilma.svilane

https://www.facebook.com/groups/466121484540696

https://www.facebook.com/selukl

 

26. DECEMBRĪ LIELZALVES MUIŽAS ZIEMASSVĒTKU EGLĪTE

  “BĒRNĪBAS PASAKA” 

afiša_ziemassvētki

2022. gada 14. oktobrī –

Sēlijas dzejnieks Imanta Auziņa PIEMIŅAS ISTABAS ATKLĀŠANA

2022.gada 2.jūlijā 
Lielzalves muižā notika
bijušās Zalves skolas simtgadei veltīts salidojums!

AFIŠA_Zalves skolas svinības

Zalves skolas svētki

Lielzalves muižā 2.jūlijā!

Sestdien 2. jūlijā, Lielzalves muižā aicinām pulcēties uz bijušās Zalves skolas simtgades svinībām. Šajā dienā notiks Zalves pamatskolas absolventu, bijušo skolēnu un skolotāju salidojums, varēs iepazīties ar muižas mājas šodienu, telpām, notikumiem atdzimstošajā ēkā un nākotnes nodomiem. Pievakarē salidojuma dalībniekus, zalviešus un Lielzalves muižas viesus iepriecinās kapela “Līvenhofas muzikanti”, kuru uzstāšanos finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Zalves skola slēgta jau 2009. gadā, bet zalviešu sirdīs un atmiņās tā dzīvos paaudžu paaudzēs – lauku skoliņa lielā muižas mājā, kuras vēsture aizsniedzas līdz 17. gadsimtam. Jau trešo gadu Sēļu klubs kopā ar Zalves pamatskolas bijušajiem skolēniem un skolotājiem organizē un svin Zalves skolas dienu. Zalvē piedzīvoti dažādi laiki un notikumi, bet vienmēr ciema dzīve ritējusi ap skolu, kas šai vietai devusi dzīvību.

Zalve un Zalves pamatskola ir šūpulis daudziem mums īpašiem un plaši pazīstamiem cilvēkiem, kas šīs vietas vārdu iznesuši pasaulē. Šķiet, visspožākā ir Imanta dienas zvaigzne 1. jūlijā, kas ar Auziņu dzimtas vārdu izskan Latvijas literatūrā un līdz šim bijusi zināma katrā mājā. Pateicība visiem, kas savu dzimto pusi un skolu paturējuši piemiņā, palīdzējuši un joprojām tai palīdz pastāvēt!

Lūgums skolas salidojuma dalībniekiem iepriekš (vēlams līdz 25. jūnijam) pieteikties pie pensionētās skolotājas Ilgas Ceras (tālr. 28 709 378).

Sīkāka informācija būs skatāma Sēļu kluba Facebook (“Lielzalves muiža ar Zalves skolu sirdī”) un Sēļu kluba mājaslapā.

SĒĻU KLUBA PAVASARA TALKA LIELZALVES MUIŽĀ

2022.GADA 30. APRĪLĪ

Tieši pirms 3 gadiem šeit notika pirmā mūsu talka, ko organizēja autofotoorientēšanās “Sēlija ’19” vadītāji. Tas bija 2019.gads. Tā mēs nolēmām, ka mūsu biedrība, paralēli pētniecības un Sēlijas kultūrvēstures apzināšanas darbiem, sāksim praktisku ceļu uz pamestās, kādreiz tik lepnās un slavenās Lielzalves muižas glābšanu, lai to atgrieztu sabiedrībai lauku vides dzīves uzlabošanai un augšupejai.

Prezentācija “Lielzalves muižas Putnu ciema iekārtošana un atklāšana”:

Lielzalves muižas Putnu ciems

Sestdien 2. aprīlī plkst. 12.00

LIELZALVES MUIŽAS PUTNU CIEMA   ATKLĀŠANA

Lielzalves muižas parks

27. februāra pievakarē

Soli pa solim tuvojas pavasaris, un mūsu gājputni atgriežas mājās. Parka putnu mājiņas būvētas jau pirms vismaz 13-15 gadiem, bet citas ir vēl vecākas. Kā redzams, daudzi būrīši kļuvuši neapdzīvojami. Paldies foto redzamajam darbmācības skolotājam Ērikam Strikam un citiem, kas kopā ar skolēniem tos gatavojuši. Vajadzētu palīdzēt un savest tos kārtībā, vai uzlikt jaunas mājiņas putniem.

Sestdien 2.aprīlī aicinām palīgus sakārtot vēl vienu dabas stūrīti – vecās muižas jeb Zalves skolas parka putnu “ciemu”. Sakārtosim arī savas domas un prātus, vērojot dabu un tās nebeidzamo ritējumu. Noslēgums – muižas parka “putnu ciema” atklāšana – pie ugunskura.


Grāmatu atvēršanas svētki Lielzalves muižā 5.februārī!

Trīs vērtīgas un skaistas  grāmatas Sēlijai!

Lidija Ozoliņa – novadpētniece, vēstures skolotāja, bibliotekāre, mazpulku vadītāja, Neretas novadpētniecības muzeja veidotāja – vairāk kā desmit grāmatu autore vai līdzautore vairākiem rakstnieces Lūcijas Ķuzānes darbiem. Tās veltītas Sēlijas ļaudīm un vietām, kur viss pazīstams un zināms pat līdz senseniem laikiem, jo vienmēr līdzās grāmatas un atmiņā vecāsmātes un mātes stāsti.

Viena no grāmatām, kas tikai no Nacionālās bibliotēkas dabūjama, –  Mikus Skruzīša „Sēļi, Kurzemes Augšgala senči”, kas iznākusi 1889. gadā un ir pirmā literatūra par sēļu cilti. Šīs grāmatas autors un Lidijas vecvecāki dzīvojuši un strādājuši kaimiņu muižu zemēs. Tas bija kā aicinājums izstudēt Skruzīšu Mikus rakstīto, pastāstīt citiem par šo apdāvināto un vispusīgo cilvēku no Neretas, kas paveicis daudzas labas lietas Latvijas valsts veidošanās laikā.Tā tapa viņas grāmata „Mikus Skruzītis – nepiedodami aizmirstais”, kas ietver kolorītu šīs personības dzīves stāstu, piezīmes, skaidrojumus, literāras pārdomas un atziņas par šiem senajiem laikiem, notikumiem un cilvēkiem tajos. Lasot šos stāstus, mēs arī neļaujam  tiem nogrimt aizmirstībā un „tā jūtamies stabili savā vietā un zemē…”.

Vajadzīga liela pacietība, lai tekstus „vecajā drukā” pārrakstītu tagadējā latviešu valodas rakstībā, nemainot autora savdabīgo un seno stilu. Turpat arī skaidrojumi un piebildes. Tādu tagad varam izlasīt Skruzīšu Mikus darbu par sēļiem šajā pat Lidijas Ozoliņas grāmatā. To var paveikt tikai rakstnieks, kas pats studējis vēsturi un pats dzīvojis grāmatā aprakstītajās vietās.

Varbūt sakritība, bet tieši pašlaik, kad Sēlija atgūst savu vārdu un ir realitāte, savus lasītājus aicina arī Ligitas Kovtunas darbs „Mana Sēlija”, kuras teksts ir bijušā neretieša Jāņa Brūtgāna atmiņu stāsts par pagājušā gadsimta Sēliju Neretas apkārtnē.

Gan vienā, gan otrā grāmatā starp citām vietām un notikumiem tiek pieminēta arī Zalve un muižas dzīve. Pirms apmēram simttrīsdesmit gadiem, gandrīz vai kā par Lielzalves muižas kungu māju domādams, Skruzīšu Mikus raksta savā darbā par sēļiem: „Kas gan tā bijuse par tautu, ka celti šie varenie, stiprie mūri, lai no tās aizsargātos? Labprāt mēs gribētum zināt, kāds gals bija cīniņiem, kāds liktenis vecajai tautai. „Tauta, kas nedzenas iepazīties ar sentēvu vēsturi… tā tauta necenšas dzīvot,” šie vārdi, lai mūs paskubina, nepiekusušiem darbojoties, izklīdināt miglu, kura aizsedz pagātni, lai būtu nākotnes cienīgi, kura mums pieder.”

Foto: Aivars Bite

“Mikus Skruzītis- nepiedodami aizmirstais”

un

“Mana Sēlija”

(Jāņa Brūtgāna bērnības un jaunības atmiņas par Neretu Ligitas Kovtunas apkopojumā)

Tikšanās ar autorēm

afiša _ Skruzīšu Mikus

Barikāžu atcere Zalvē – stāsts

1991.GADA BARIKĀŽU AIZSTĀVJU ATCERES DIENA

30 GADI BARIKĀDĒM – 

PAR LATVIJAS BRĪVĪBU UN NEATKARĪBU

Sēļu kluba afiša – barikādes

 

Ziemassvētku eglīte visskaistākajā ziemā!

2021.gada 26.decembrī

Muižas mājā iesākām zīmēt savu Laimes koku!

Lielzalves muižas Ziemassvētku eglīte

afiša_Lielzalves Ziemassvētki_21

 

Gleznas autore Ieva Laizāne

Ziemassvētkos un gadu mijā muižas klēts logos skatāmi vasaras plenēra darbi, kuru autori ir : Helēna Ūdre, Maija Mačeka, Anita Cišeika, Ilona Nāburga. Afišas noformējumā izmantots Birutas Daņiļevičas plenēra darbs.

 

No šī gada augusta Rīgas Biznesa skolas pirmā kursa audzēkņu grupa izstrādā projektu par mūsu Lielzalves muižas attīstības iespējām. Jaunieši iepazinās ar muižu, tās problēmām un mūsu pašu skatījumu uz muižas nākotni. Tika izanalizētas iespējas, riski un stiprās puses attīstības plānā. Rezultātā izveidojies jauniešu grupas izstrādātais Lielzalves muižas attīstības plāns. To atspoguļo izveidotais videoklips:

Vēlam veiksmi Renātei Esterei, Reinardam un pārējiem jauniešiem projekta aizstāvēšanas dienā – 3.decembrī!

Atmiņu foto – Zalves skola

Zalves skolai 100

Imants Auziņš, dzejolis par bērnības atmiņām

Dzejnieks I.Auziņš ir 1952. gada absolvents.

Zalves skola Imanta Auziņa laikā.

Liezalves muižas ēkā, kādreizējā grāfu Šuvalovu medību pilī, no 1922. gada darbojās Zalves pamatskola. 2022. gads būs skolas simtgades gads. Ēka ir kā apvalks, ķermenis, kuram joprojām ir skolas sirds. Uz 10 gadiem tā bija pierimusi, gandrīz pārstājusi pukstēt, bet tās starojums bija un ir tik stiprs, silts un neizskaidrojami ietekmējošs, ka sirsniņa palēnām sāk darboties aizvien stiprāk un ritmiskāk.

Pēc skolas bijušo audzēkņu ierosinājuma uzsākam vākt bijušo Zalves skolas skolēnu atmiņas un fotogrāfijas par skolas dzīvi. Aicinām mums sūtīt īsākus vai garākus stāstus, epizodes no sava skolas laika, piedzīvojumus, pārdomas, smieklīgus un bēdīgus atgadījumus, atmiņas par saviem skolas biedriem, sevi, skolotājiem, darbiniekiem, skolas ēku un kaut vai pārdomas, uz skolas gadiem atskatoties! Aprakstiet to, ko jūsu vecāki vai vecvecāki stāstījuši, un pievienojiet fotogrāfijas no viņu albumiem.

Sūtiet savu stāstāmo un  fotogrāfijas ar paskaidrojošiem tekstiem facebook- grupai – Lielzalves muiža ar Zalves skolu sirdī – https://www.facebook.com/groups/466121484540696,

vai arī uz epastu  ilma.svilane@inbox.lv.

Tālr. 27071996

 

Lielzalves muiža – Sēlijas kultūras mantojums_2

Lielzalves muižas parks oktobrī

Gadsimtiem – slavenā Lielzalves muižas pils, bet pēdējos 100 gados – Zalves pamatskola. Esības vējiem pāri traucoties, izmainījies pils  vizuālais tēls, saglabājot tikai atmiņu stāstus, leģendas un skopas dokumentālas liecības par pils dzīvi un greznību.

LIELZALVES MUIŽAS PARKS oktobrī

Sācies astronomiskais rudens

Muižas mājas jumta notekcauruļu tīrīšana

 

Lielzalves muižas kungu mājai sena sena vēsture, simtgadīgi pamati, sienas un jumts, kas cietis vairākās pārbūvēs pēdējā simtgadē. Beidzot vēsturiskais mansarda tipa skaistulis ar sarkanajiem dakstiņiem ticis noplēsts, pazemināts jumta stāvs, kaut kā salikti tur logi, pa virsu cauram skārdam – šīferis. Nekas nav mūžīgs, arī jumta segums un notekcaurules, kur vējš sanesis lapas, smiltis un iesējis augu sēklas.

Notīrīšanas process izrādās sarežģīts un dārgs pasākums. Protams, ka uzrunātie neielaižas garās sarunās. Bet lietus un sniegs dara savu melno darbu, lēni un biedējoši mērcējot māju. Tikai šovasar pieteicās palīgi – bijušo Zalves skolas audzēkņu ģimene, ko nopietnajam darbam saorganizēja Māris Usāns. Divas dienas viņš kopā ar savu audžudēlu Intaru Osīti tīrīja jumtu un notekcaurules. Ceļamkrāna grozā stāvot, skrāpēja nost sūnas un ķērpjus, meklēja saplīsušās šīfera loksnes un nomainīja tās ar veselām. Katrs metrs pārpildīto notekcauruļu tika iztīrīts, lai ūdens no jumta atrastu pareizo ceļu līdz zemei un aiztecētu pēc iespējas tālāk no ēkas pamatiem. Sestdienas pievakares lietus palīdzēja noskalot jumta segumu notīrītajās vietās, bet puiši turpināja darbu līdz vēlam vakaram. Saulainajā svētdienas pēcpusdienā ar Māra dronu uzņemtajās fotogrāfijās labi redzama plašā jumta notīrītā daļa. Paldies Mārim un Intaram par padarīto, par brīvprātīgo darbu, ko varam atmaksāt tikai simboliski. Mūsu ziedotāju naudas būtu par maz, bet tā nepieciešama vēl citiem saimnieciskajiem darbiem. Kārtējais paldies mūsu vairākkārtējam atbalstītājam Naurim Smirnovam par līdzdalību, Māra un Intara ģimenei par puišu pusdienām un atbalstu.

Darbu turpinājums sekoja jau pirmdien, kad Ilze un Jānis Ceri ķērās pie zemē nokritušo sūnu un drazu savākšanas. Talkā nāca abu mammas, lai strādāšana ritētu raitāk. Intas mašīna ar piekabi bija atrisinājums diezgan smago kravu aiztransportēšanai prom.

Visu muižas ēkas izpētes darbu speciālistu vienprātīgs ieteikums – pirmkārt, jumta nomaiņa. Vai uz to tik ātri varam cerēt? Tāpēc katrs jumta glābšanas pasākums ir kaut neliels solis ēkas bojāejas apturēšanai. Citi darbi, ko esam jau veikuši ēkas iekšpusē, bijuši iespējami, pateicoties iepriekšējo divu gadu daudzajiem ziedotājiem. Paldies mūsu ģimenēm un draugiem par atbalstu un palīdzību!

Jumta notekrenēs auga zāle un pat mazi bērziņi. Tagad no jumta lejā nonākušie koku mazuļi iestādīti parkā. Lai aug uz zemes!🤗

CEĻOJOŠO MĀKSLINIEKU DIENAS LIELZALVES MUIŽĀ 

2021. gada augustā

Prezentācija:

CEĻOJOŠO MĀKSLINIEKU DIENAS

https://www.facebook.com/100001907548250/videos/221225123279822/

https://www.facebook.com/ilma.svilane/videos/230630018990875/

GLEZNOŠANA  PLENĒRĀ,

ievērojot COVID-19 ierobežojumus

16. AUGUSTS – 29. AUGUSTS

Aicinām māksliniekus un gleznošanas mācekļus! Lūgums iepriekš pieteikties, lai vienotos par laiku!

Nodrošinām gleznošanas rīku un materiālu minimumu.

 19., 20. UN 21. AUGUSTĀ –

 MEISTARKLASES GLEZNOŠANĀ UN TEKSTILDARBOS

Vada gleznotāja Maija Bērziņa un tekstilmāksliniece Zane Bērziņa

Projektu finansiāli atbalsta Neretas apvienības pārvalde

Informācija pa tālr. 27 071 996 vai 28 709 378.

Meistarklasēs vietu skaits ierobežots!

21. augustā plkst. 17.00 – pie Lielzalves muižas

skanēs akordeonistes Sintijas Leimanes

“Vasaras mūzika stārķu ceļam” –

kā sveiciens māksliniekiem, muižas stārķiem un cilvēkbērniem!

Jaunākais Lielzalves muižā augustā:

Gatavojamies uzņemt plenēra viesus! Īpašas dienas – 5. un 6.augusts!  Muižas vēsturē tās ieies kā Cerību dienas, kad pie mums viesojās Aizkraukles novada vadības un Attīstības plānošanas speciālistu delegācija un saņemts mākslinieces Taigas Kalvišķes dāvinājums, tā iedibinot Lielzalves muižas mākslas galeriju.

Fotogrāfijās ieskatam:  delegācija viesos muižā, Zalvīte agrā rītā, muižas senais parks saulrietā un pēc lietus, muižas mājas dažas telpas,  mākslas galerijas iedibinātājas Taigas Kalvišķes gleznas un Sēlijas karogs pie mājas.

afiša_Zalves skolas diena 2021 

1.jūlijs – Zalves skolas diena!

Sākums plkst. 12.00

   *Austrumu  pagrabu atklāšana

   *Muižas mājas telpu un izstāžu apskate

   *Atmiņu stāsti

 Bijušie Zalves skolas skolēni un darbinieki tiek laipni gaidīti arī 2. un 3. jūlijā no plkst. 12.00 līdz 16.00.

Tālrunis: 28709378 vai 27071996

Gleznu izstāde “Laika kaleidoskops”

Lielzalves muižā

 

Muižas svētku dienā Rožu zālē tika atklāta Jaunjelgavas kultūras veicināšanas biedrības dalībnieču darbu izstāde. Gleznas veltītas Sēlijas pilsētas Jaunjelgavas šodienai un pagātnei, jo tapušas pilsētas vēsturisko fotogrāfiju iespaidā. Šoreiz skatāmas senajās fotogrāfijās redzamās vietas pilsētā, kurai tik sena un bagāta pagātne.

Pirmie izstādes skatītāji bija 24. aprīļa solotalkas dalībnieki no Neretas novada, Jaunjelgavas un Rīgas. Gleznu izstāde Lielzalves muižā vēl skatāma līdz 10. jūnijam. Laipni gaidām! Iepriekš lūgums saskaņot apmeklējuma laiku, piezvanot pa afišās minētajiem telefoniem.

 

Maija vidus talcinieki Lielzalves muižā

8.maijā sagaidījām Neretas novada bibliotekāres mūsu muižas parkā, lai kopā pavadītu ražīgu un jauku dienu. Muižas parks ir liels un darbaspēku pieprasošs. Nav nevienas dienas, kad parkā nebūtu kādu darāmu darbu, nemaz nerunājot par pašu muižas kungu māju jeb – kādreizējo godību – Šuvalovu medību pili.

Parasti brīvdienās ierodas arī ceļotāji vai garāmbraucēji, lai apskatītu ārēji necilo pili un ieskatītos mājas iekštelpās. Šoreiz gan bibliotekārēm, gan ceļotājiem varējām piedāvāt izstādes. Mums šķiet, ka bibliotekārēm bija interesanti ieskatīties mūsu Muižas lasītavā un Sēļu kluba grāmatu krātuvē. Rožu zālē vēl līdz 10.jūnijam skatāma gleznu izstāde, kas iepriecina krāsu pasaules baudītājus, bet otrajā stāvā – vairākas izstādes novadpētniecībā. Protams, interesantāk būs vietējiem skatītājiem, kas atpazīst cilvēkus un vietas, bet arī citiem izstādes var raisīt pārdomas par laikmetu vērtībām, dzīves straujo ritējumu un savu vietu šajā mainīgajā un neatkārtojamā pasaulē.

Pavasaris „rikšo” pāri Sēlijai un Lielzalves muižai, katru dienu nesdams jaunas krāsas, gaismas un dabas brīnumus. Škiet, tikko ziedēja parkā vizbulītes, bet šodien tās jau pazudušas, lai dotu vietu neaizmirstulīšu laikam.

 

Pirmie Lielzalves muižas svētki aizvadīti kopā ar brīnišķīgiem svētku solotalkas dalībniekiem!

Svētku solotalka Lielzalves muižas parkā! Paldies visiem talkotājiem! Šajās dienās pirms diviem gadiem sagadījās tā, ka parkā rīkojām fotoorientieristu talku, un Ilga Cera un Ilma Svilāne nolēma darīt visu, lai vēsturiskā un varenā ēka Zalves vidū dzīvotu. Turpmāk pēdējā aprīļa sestdiena vienmēr būs Lielzalves muižas svētki! 🤗🤗
🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

afiša – muižas svētki 2021

24. APRĪLIS

LIELZALVES MUIŽAS SVĒTKI

ZEM MASKAS

Lielzalves muižas ziņas:

Ar prieku gaidīsim solotalku talciniekus Lielzalves muižas parkā arī maijā – katram izdevīgā laikā!

Iepriekš jāpiesakās pa tālr. 27 071 996 vai 28 709 378.

24. aprīlis – Lielzalves muižas svētki (šogad – zem maskas!)

Aicinām ciemos individuāli un ģimenes no plkst. 12.00 līdz 17.00
Sīkāka informācija sekos!

Lielzalves muižas darbdienas 😁🤔

Šeit saite uz prezentāciju “Lielzalves muižas darbdienas”:

Prezentācija_Muiža darbdienās

Pavasaris. Uz brīdi atgriezusies ziema. Iepriekšējā atkusnī ar palīgiem paspējām izvākt laiku nokalpojušās grīdas vismaz 3 slāņos. Pavisam nedaudz atklājās cementa grīda, pārējā – zeme ar ķieģeļu atlūzām. Šajā pēcpusdienā – aiz loga atkusnis. Lielā grīdu palieku kaudze bijušās sporta zāles priekšā nu ir aizvākta. Paldies vietējiem puišiem! Pirmā stāva satrunējušās grīdas izvācot, cerējām, ka apakšā ir bruģējums, bet…
Mūsu parastie un neiztrūkstošie darba rīki un piederumi visu ziemu – malkas pagales, sērkociņi, birste, gružu lāpstiņa. Rudenī iestiklojām gandrīz visus logus, kuriem ir rāmji. Šajā ziemā telpās bija jūtami + grādi. Kurinājām regulāri 6 līdz 8 krāsnis abos stāvos.
Virs kādreizējā kamīna Grāfu apartamentos apmeties mazs eņģelītis, kas spēlē vijoli. Grāfu apartamenti,- tā nosaucām telpu, kur varam pastāstīt par šīs muižas vēsturi un personībām, kas šo vēsturi veidoja. Skolas laikos te bija zēnu darbmācības klase ar lielu darba galdu vidū. No tā izvilkām divas saujas naglu…
Dažas darbdienu mīklas bijušajā Šuvalovu medību pilī.🧐
Mājas sienas biezums ir ap 1metrs. Kad no otrā stāva durvis atceļoja uz pirmo stāvu? Vai tās būvējis 19.vai 18. gadsimta galdnieks?
Par Rundāles pils īpašniekiem viss ir skaidrs. Kuriem no cariskās Krievijas ietekmīgās un bagātās Šuvaļovu dzimtas valdītājiem Baltijā piederēja Lielzalves muiža?
Kāpņu telpas griesti zilā krāsā. Skolas laikā pirms 1970-to gadu lielā remonta šeit bija klase otrajā stāvā. Pirmā stāva koridors ēkas rietumu pusē arī zils, bet krāsa tumšāka. Cik krāsu kārtas te varētu būt? Vai šie griesti bijuši oranžā krāsā? Kas tas par “dizaina mākslas” darbu? Vai tā ir “modernās mākslas” glezna? Tie ir tikai daži no simts jautājumiem par Lielzalves muižu parastā darbdienā.
Jautājumi ik uz soļa! 😏

Ar šī gada 5.aprīli Lielzalves muižā uzsākam VKKF daļēji atbalstīto projektu «Lielzalves muižas kultūrvēsturiskā mantojuma padziļināta izpēte un novērtējums». Izpēti veiks SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa.

Zalve, Lielzalve

Salven, Gr.Salwen, Saluenhof, Salvenhoff, Gross-Salwen, L.Salwe

Latīņu valodā – Salve! – Esi sveicināts!

Salvare – glābt.

Ciematiņš Nereta-Aizkraukle ceļa malā. Bijušais Lielzalves muižas parks ar pili, ko Sēļu klubs pieskata, kopj, tīra un veido. Šis bijušais muižas centrs joprojām pieder pagastam, kā tas bijis jau 99 gadus. Bagātā Zalve,- vieta, kurai pašai ir sava pils- muižas kungu māja, kas pieder pašiem, bet arī pašiem par to jāgādā. Vieta, kur paslēpties, kas var glābt un saka visiem – Esi sveicināts! Varbūt glābšanas misija ir jau iekodēta uz gadsimtiem Zalves vārdā, kas pazīstams jau kopš 1554.gada? Lauki, meži, rāmie Zalvītes ūdeņi senajā upes gultnē, vecie parka koki, ēnainās alejas un jaunās iestaigātās takas, – vieta atpūtai, darbam un pārdomām par šo dīvaino laiku, kas nospiež, baida un mūs apstādina. Bet tikai ne te! Te pavasarī, vasarā, rudenī un droši vien arī ziemā būs iespēja atnākt, lai pielāgotos tam, kā ir, un „noņemt dzīvi no pauzes”. Un mēs teiksim- Salve!

Lielzalves muižas mājas 2.stāvā – Pasaku teātra telpā iekārtota izstāde

„…un viņi dzīvoja…”

Izstāde skatāma individuāli vai kopā ar ģimeni.

           Būsim atbildīgi un uzliksim maskas. Ievērosim 2m attālumu viens no otra!

Iepriekš jāpiesakās pa tel. 270 719 96 vai 287 093 78

Adrese: Zalves skola, Zalve, Neretas novads, LV-5112

afiša_ izstāde_… un viņi dzīvoja…

Lielzalves muižas svētkiem gatavojoties!

27. aprīlī apritēs divi gadi kopš mūsu pirmā darbiņa Lielzalves muižas kungu mājas saglabāšanā,- kopš  parka sakopšanas talkas. Materiālajām vērtībām – lietām, ēkām, telpām – būtiska to fiziska saglabāšana un pastāvēšana, bet  tai jāiet blakus ar stāstu, aprakstu un ziņām par šīm priekšmetiskajām vērtībām. Bez informācijas tās ir mēmas. Lielzalves muižas kungu māju un tās apkārtni ietērpjam stāstā, vācam ziņas, fotogrāfijas un lietas, kas ēkai iedotu dzīvību. Šobrīd – februāra pēdējā nedēļā – ar pagasta pārvaldes palīdzību tīrām pirmā stāva koridoru un bijušās sporta zāles grīdas, bet, siltākam laikam iestājoties, kad grīdas būs iztīrītas, ar prieku uzņemsim ciemiņus – individuālus apmeklētājus un ģimenes. Atverot šo saiti un noskatoties prezentāciju par Lielzalves muižu, būsiet nedaudz ieskatījušies Zalves pagasta lielākās un varenākās ēkas – muižas kungu mājas – telpās un  pastaigājuši pa vēsturisko parku.

Prezentācijā nav notikumu stāsta, bet tikai  tas, ko notikumi radījuši,- vide, tai raksturīgi priekšmeti un to valoda.                                                    Lielzalves muiža 2020-21.

 

Saite uz tekstu “Ziemeļbrieža vēstule Zalvei”:

Ziemeļbrieža vēstule

ZALVE ZIEMĀ

Saite uz rezentāciju:

  ZALVE ZIEMĀ

 

 

1991. GADA BARIKĀŽU AIZSTĀVJU ATCERES DIENA

30 GADI BARIKĀDĒM –  PAR LATVIJAS BRĪVĪBU UN NEATKARĪBU

20. janvārī no plkst. 15.00 līdz 18.00

barikāžu atceres ugunskurs Lielzalves muižas parkā

Apraksts-Barikāžu atcere Zalvē

barikādes

.

Apsveikums Jaunajā 2021.gadā

Latvijas dzimšanas diena Lielzalves muižā

Svētki aizvadīti, bet atmiņā vēl ilgi paliks šis tumšais, lietainai un vējainais vakars ar krāšņi izgaismoto Lielzalves muižas ēku un daudzajām sarkani baltām lampiņu virtenēm muižas parkā, iezīmējot galvenās takas. Vējš un lietus lāses no kokiem izdzēš krāsainās lampiņas vienu pēc otras, bet mēs tās iededzam no jauna. Izturīgākās paliek, lai tumšajā parkā radītu mainīgus un neparedzamus rakstus. Arī tad, kad jau ap pusnakti izdzisušas laternas un parks ietinies pilnīgā tumsā, starp neredzamajiem kokiem vēl dzīvo izkaisītas sarkanas uguntiņas.

Saite uz prezentāciju:

Latvijas-dzimšanas-dienā__

 

Muižas parks oktobra beigās. Jaunais uzraksts šosejas malā vēsta, ka kādreiz te bijis Lielzalves muižas centrs ar savu dzīvi.

Saite uz aprakstu:

Rudens 2020 Lielzalves muižā

Pirms gada 26.septembrī Sēļu klubs noslēdza līgumu ar Neretas novada pašvaldību par kādreizējās Lielzalves muižas kungu mājas pārņemšanu bezatlīdzības lietošanā. Topošā Sēļu kluba rezidence soli pa solim turpina telpu sakārtošanu, sakopšanu, apdzīvošanu, iekārtošanu un gatavojas jaunai ziemai. Tikko noslēdzies muižas parka sakopšanas projekts, kura rezultātā nostiprināti esošie vārtu stabi, lai aizkavētu to tālāku sabrukšanu. Pēc izskata var spriest, ka tie laboti vairākkārtīgi, tomēr gadu gaitā, šķiet, aizvien mazāk līdzinās kādreizējās muižas parka vārtiem. Vēl joprojām meklējam muižas fotogrāfijas un aicinām arī lasītājus pārskatīt vecos ģimeņu albumus, kur varētu būt redzama muiža, kungu mājas telpas un parks. Iedzīvotāju iniciatīvu projekts „Lielzalves muižas parka vārtu konstrukciju nostiprināšana un konservācija”, paļaujoties uz Zalves pagasta atbalstu, tika iecerēts un veikts ar mērķi padarīt kādreizējo muižas parku par skaistu un patīkamu vietu Zalvē. Sēļu kluba pārziņā ir pati kungu māja, tomēr mums ļoti rūp arī apkārtne, lai tā būtu sakopta un visiem lai prieks apmeklēt gan pašu muižu, gan seno parku. Darāmā vēl pietiek.

Septembra solotalkās sagatavojām vietu muižas uzraksta novietošanai, kas tapis pateicoties vietējo zalviešu iniciatīvai, atbalstam, ieguldītajiem līdzekļiem un darbam. Vissirsnīgākais paldies Normundam Kalniņam par viņa īstenoto ideju Lielzalves muižas uzraksta novietošanai parka malā. Paldies viņam par atbalstu, padomiem un palīdzību arī citos saimnieciskos jautājumos! Pateicība muižas nosaukuma darinātājam kokā Jānim Beņjavam un mūsu atbalstītājam Naurim Smirnovam! Garāmbraucēji var izlasīt, ka šī vieta saucas Lielzalves muiža, kas kartēs vienmēr būs Zalve. Mūsu mērķis ir atdzīvināt vēsturi, lai pagātnes saistošākās, cēlākās un izcilākās notikumu lappuses neļautu mums nogrimt pieticībā un bezcerībā. Šī vieta vienmēr bijusi īpaša, cilvēkiem bagāta, raibu notikumu pārpilna, atpakaļ aicinoša un vilinoša. Visi laiki te gājuši pāri, atstājot savas pēdas šajā vietā un arī mūsos pašos. Tieši tāpēc tā var būt īstā vieta Sēļu kluba mītnei, kur un no kurienes īstenot mūsu biedrības idejas apkārtējiem pagastiem un visai Sēlijai.

https://documentcloud.adobe.com/link/review?uri=urn:aaid:scds:US:6116d96c-5b44-4d5a-bb8d-29806f647429

Lielzalves muiža 

Lielzalves muižas kungu māja gatavojas ziemai. Topošā Sēļu kluba rezidence soli pa solim turpina telpu sakārtošanu, sakopšanu, apdzīvošanu un iekārtošanu. Septembra solotalkās iztīrījām Austrumu pagrabus, sagatavojām vietu muižas uzraksta novietošanai, kas tapis pateicoties vietējo zalviešu iniciatīvai, atbalstam, ieguldītajiem līdzekļiem un darbam. Vissirsnīgākais paldies Normundam Kalniņam par viņa īstenoto ideju Lielzalves muižas uzraksta novietošanai parka malā. Paldies par atbalstu, padomiem un palīdzību arī citos saimnieciskos jautājumos! Paldies muižas nosaukuma darinātājam kokā Jānim Beņjavam. Pateicība mūsu atbalstītājam Naurim Smirnovam!

Ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī draugi, atbalstītāji un domubiedri no Neretas, Aizkraukles, Viesītes un pat no Rīgas ieradās uz mūsu aicinājumu palīdzēt darbos. Īpašs paldies Sosāru ģimenei un Ingai Kalerei! Pateicoties viņiem, iztīrīti Austrumu pagrabi, un mēs jau plānojam tos rādīt interesentiem. Viņu dāvinājumi un ziedojumi ir liels atbalsts mūsu darbā dažādām iecerēm. Ar viņu palīdzību mūsu rožu dobe ieguvusi jaunu izskatu, un viņu dāvinātās un iestādītās parka rozes jau nākamgad būs pamanāmas cerīņu laukumā.

Trešā lielākā pārmaiņa mūsu darbā ir Medību kabineta iekārtošana pirmajā stāvā. Esam ieguvuši dāvinājumus medību trofeju izstādei, ko varam jau te izvietot. Pirmie dāvinājumi saņemti no Ģirta Abizāra – šī gada divas medību trofejas – un no Jāņa Kupra Viesītē – pašdarināta galda lampa un virpots trauks.

Septembra solotalkas

https://www.facebook.com/seluklubs/
https://www.facebook.com/seluklubs/photos/
pcb.4798760416862932/4798738306865143/

Rudens sākums Lielzalves muižā

Kā atvadas vasarai muižas parkā zied pagājušajā gadā iestādītās rozes – sveiciens sen sen te bijušajai grāfu Šuvalovu medību pilij. Gadu desmiti un pat simti aizritējuši, bet šī māja joprojām glabā savas vēstures pēdas. Arī daudzo skolēnu soļus garajos koridoros un klasēs. Grūti izskaidrojama šīs vietas maģija un pievilkšanas spēks. Tas ir kā miers, ko izstaro simtgadīgie koki muižas parkā, kā aizejošās vasaras siltie stari, kas mūs atmiņās sildīs visu garo ziemu. Katru rītu saulīte uzlec parka austrumu pusē un vakarā noriet aiz rietumu kokiem. Un tā – mūžīgi…

 

LIELZALVES MUIŽA

SEPTEMBRĪ

AICINA UZ SOLOTALKĀM

laikā no 10.00 līdz 14.00:

sestdien 05.09.

svētdien 06.09.

sestdien 26.09.

    svētdien 27.09.

Lūgums iepriekš pieteikties

 pa tel.: 28 709 378 vai 27 071 996

solotalkas

 

LIELZALVES MUIŽĀ

“VASARAS MŪZIKA STĀRĶU CEĻAM”

Muzicē Pēteris Draņevičs un Aleksandrs Gors

Vasaras mūzika stārķu ceļam

Sestdien 15. augustā no plkst. 10.00

Lielzalves muižas parkā

TALKA

AR UGUNSKURA ATKLĀŠANU

 

Lielzalves muižas kontrolpunkts Sēlijas rallijā 

25. un 26. jūlijs topošajā Sēļu kluba rezidencē – Lielzalves muižā

 

Vēsturisko parku un dārzu dienas

Lielzalves muižā

1. jūlijs – Zalves skolas diena

2020

afiša- 1.jūl.

Pavasara talka Lielzalves muižā 2020. gada 15. un 16. maijā

Gar abām parka takas malām būs atjaunotās hostu rindas

Neaizmirstulīšu paklāji Lielzalves muižas parkā

Lai kā, bet tomēr muiža

Desmit gadus šis pērtiķītis gulēja aiz skapja mazo bērnu klasītē Zalves skola

Šodien esam astoņi talcinieki un suns!

Palīdzam pagātnei savienoties ar šodienu

Šodien mūs visus vieno skola!

2020. gads

Lielzalves muiža Lieldienās

Zalve-Lielzalve. Lielzalves muižas kungu māja – grāfu Šuvalovu medību pils – Lielzalves, Zalves pamatskola. Katrs gadsimts te atstājis savas pēdas, noliedzot šīs ēkas pagātni, pārbūvējot, uzlabojot pēc sava prāta un sapratnes. Visvairāk uzlabojumu, izpostot, nojaucot, izmetot un iznīcinot “buržuāzijas paliekas”, atnesis pagājušais gadsimts. Katra vieta te vēstures piepildīta, lai darītu mūs bagātākus. Tikai atvērts prāts un sirds to spēj saskatīt un saprast, tāpat kā Lieldienu stāstu, Dieva dēla augšāmcelšanos un nozīmi vēstures gaitā.

afiša-5

Sēļu klubs, Reģ. Nr. 50008220371
AS Swedbanka, LV26HABA0551037972430